Artykuł sponsorowany
Płytki drewnopodobne cieszą się coraz większą popularnością. Są cenione między innymi za trwałość, wytrzymałość, estetykę, ale także stosunkowo przystępną cenę. Czy warto zdecydować się na zakup płytek drewnopodobnych? Jakie zalety i wady ma takie rozwiązanie?
Płytki drewnopodobne stały się popularnym wyborem jako alternatywa dla prawdziwego drewna i trudno się temu dziwić, gdyż mają wiele zalet. Bardzo często są wybierane ze względu na estetykę. Zapewniają one ciepły i naturalny wygląd drewna, ale bez jego wad, takich jak wrażliwość na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Nie bez znaczenia jest także ich trwałość, zazwyczaj są bardziej odporne na zużycie niż prawdziwe drewno, łatwiejsze w utrzymaniu w czystości, nie wymagają też konserwowania. Na ich korzyść przemawia także przystępna cena, ponieważ płytki drewnopodobne są tańsze, niż drewniane podłogi. Stanowią więc dobre rozwiązanie dla osób z ograniczonym budżetem. Do zalet takiego rozwiązania bez wątpienia można zaliczyć też łatwość do utrzymania płytek w czystości oraz łatwość ich montażu.
Oczywiście jak każde z rozwiązań, płytki imitujące drewno nie są pozbawione wad. Po pierwsze, są wykonane z materiałów syntetycznych, co nie jest obojętne dla środowiska. Niemniej jednak wiele firm stosuje materiały pochodzące z recyklingu, dzięki temu ich produkcja jest bardziej zrównoważona. Po drugie, minusem dla co poniektórych osób może okazać się słaba izolacja akustyczna, co oznacza, że dźwięki przenikają przez materiał łatwiej niż przez prawdziwe drewno. Duże znaczenie ma to przede wszystkim dla właścicieli mieszkań zlokalizowanych na piętrach.
Mimo że wśród zalet płytek drewnopodobnych została wymieniona przystępna cena, to warto zdawać sobie sprawę z tego, że koszty zakupu nowoczesnych, zaawansowanych technologicznie płytek drewnopodobnych mogą być porównywalne lub wyższe do podłóg wykonanych z prawdziwego drewna.
Zastosowanie płytek drewnopodobnych jest bardzo wszechstronne. Mogą być one układane wewnątrz i na zewnątrz budynków. Doskonale sprawdzą się zarówno na podłogach, ścianach, blatach kuchennych, jak i na elewacjach, tarasach, czy balkonach. Dzięki nim można uzyskać efekt naturalnego drewna, przy jednoczesnym zachowaniu trwałości i odporności na warunki atmosferyczne. To doskonały wybór, gdyż takie płytki nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji i nie blakną w słońcu. Poza tym w porównaniu do naturalnego drewna są również bardziej wytrzymałe.
Podsumowując, płytki drewnopodobne to dobry wybór dla osób, które cenią sobie naturalny wygląd drewna, ale chcą uniknąć jego wad. Przed ich zakupem, należy zwrócić uwagę na estetykę, ale także trwałość materiału.