Polecamy

Meble, które pasują do salonu w stylu retro

|
|
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Aranżacje w stylu retro od pewnego czasu cieszą się niezwykłą popularnością na całym świecie. Stare meble i dodatki wróciły do łask zapewne w czasie przeszukiwania piwnic naszych babć i dziadków. Niewątpliwie wpływ na wzrost popularności retro ma nostalgia i romantyczne czasy dzieciństwa. Jak w takim razie uchwycić cechy omawianego stylu?

Na czym się wzorować?

Musimy sobie uświadomić, że dekoracje w stylu retro nie obejmują jednego, konkretnego rodzaju mebli, oświetlenia, kolorów i materiałów. Należy przyjrzeć się dziesięcioleciom, a sama nazwa charakteryzuje kilka stylów i opisuje prawie wszystkie tematy, motywy i sposoby dekorowania wnętrz, na które wpływają trendy z przeszłości. Teoretycznie można uznać, że styl “retro” obejmuje właściwie wszystko co było w przeszłości, jednak najczęściej obejmuje on wystrój z lat 50., 60. i 70. XX wieku. Lata 40. i niżej to już styl vintage, który może czasami krzyżować się z retro.

Dekorowanie w tym stylu to przede wszystkim zabawa z jasnymi kolorami, dzikimi wzorami i w zasadzie ogólnym poczuciem stylu. Zastanów się nad tkaninami i fakturami z lat 60., a od razu wpadniesz na to, jak powinno to wszystko wyglądać i uchwycisz esencję retro. Dekorowanie w ten sposób wymaga odważnego, bezkompromisowego podejścia oraz pewnej osobowości. Nie tutaj też niż swobodnego i wyluzowanego. Jest ruchliwie, głośno i odjechanie.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przejrzeć fotografie z tamtych lat oraz popytać członków rodziny i znajomych, którzy mieli okazję żyć w tych czasach. Będzie to niesamowitą inspiracją i na pewno w Twojej głowie pojawi się mnóstwo pomysłów. Być może któryś z nich ma jakieś stare meble na strychu, np. drewniane komody, szafki itp.

Umeblowanie

Meble w stylu retro to przede wszystkim abstrakcyjny charakter, a każdy element ma swoją osobowość, która walczy o bycie centralnym punktem w pokoju. Sofy są wydłużone, szerokie z wielobarwnymi poduszkami, które dodają im odrobiny koloru. Lśniące, chromowane hokery z jaskrawoczerwonymi siedzeniami do kuchni w stylu baru lub jadalni (zwłaszcza jeśli pomieszczenia te są połączone z salonem), mitt i tafty z puzzli zapewnią Tobie oraz gościom oryginalne, wyjątkowe miejsca do siedzenia. Jako, że retro cieszy się ostatnio sporą popularnością, w nowoczesnych sklepach znajdziemy mnóstwo mebli, które odpowiadają temu stylowi, więc możemy w nich zakupić np. szafki RTV, a inne pozyskać w sklepach z antykami.

Kolory

Retro to też charakterystyczne kolory. Jest to jeden z najłatwiejszych sposobów na nadanie pomieszczeniom omawianego stylu jest wybór zieleni awokado, która była najpopularniejszą barwą. Potem możesz postawić na musztardowy żółty oraz kombinacje brązu, bieli, czerwieni i czerni. Fiolet i gorący róż wpasują się do aranżacji jako dodatki do wystroju. W związku z abstrakcyjnością stylu, na rynku znajdziesz też przedmioty, które będące mieszanką wszystkich barw i mające wszystkiego po trochu, np. nieco  jasnej pomarańczy, zieleni, błękitu indygo i żółtego. Dodatkowo spotkasz różne wzory, jak kratka lub motyw paisley.

Tkaniny i tekstury

Ten aspekt jest chyba najbardziej uniwersalny i nie potrzebuje konkretyzowania. Styl retro to wykładziny dywanowe, gładkie tworzywa sztuczne, kruszony aksamit i miękki winyl. Jeśli bierzesz się za dekorowanie w retro, nie miej tutaj granic – im więcej, tym lepiej.

Akcenty

Jako, że retro obejmuje kilka dziesięcioleci, dodatków i dekoracji jest mnóstwo. Obejmują one puszyste dywaniki, lampy lawowe, koraliki na drzwiach, stolik kawowy retro, stołki, stoły do skateboardingu. Jeśli mówimy o ozdobach stricte artystycznych, to są one raczej niezwykłe i odważne. Sztuka kieruję się w stronę dzieł abstrakcyjnych, więc wizerunki krajobrazów, martwej natury itp. nie będą tutaj pasowały.

Trzeba również powiedzieć nieco o podłodze, a ta powinna być wykonana z naturalnego drewna, wykładziny dywanowej lub z mieszanki płytek, ułożonej we wzór szachownicy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać idealną umywalkę wpuszczaną w blat dla twojej łazienki?
|
Jak wybrać idealną umywalkę wpuszczaną w blat dla twojej łazienki?
Porady ekspertów na temat wyboru idealnej umywalki wpuszczanej w blat. Dowiedz się, jakie aspekty musisz brać pod uwagę, aby twoja łazienka była funkcjonalna i elegancka.
Zastosowanie drewna w łazience
|
Zastosowanie drewna w łazience
Drewno to materiał wykorzystywany przez człowieka od zarania dziejów. Obecnie, w niemal każdym domu znaleźć można drewniane łóżka, stoły, biurka, czy krzesła. Okazuje się jednak, że coraz częściej drewniane elementy znaleźć można także w nowoczesnych łazienkach, czyli miejscach, gdzie przez lata królowała ceramika i terakota.
Dlaczego warto stosować beton architektoniczny we wnętrzu swojego domu?
|
Dlaczego warto stosować beton architektoniczny we wnętrzu swojego domu?
Jest to wzbogacona wersja tradycyjnego betonu, która charakteryzuje się estetycznym wyglądem i wysoką wytrzymałością.