Artykuł sponsorowany
Jadąc na kolację do znajomej, nie możesz przestać podziwiać jej malowniczego ogrodu, pomimo małej przestrzeni, który oznacza prawdziwe wyzwanie dla miłośników zieleni. Dlaczego Twój ogród nie uwodzi tą samą funkcjonalnością? Powód jest prosty! Przygotowaliśmy dla Ciebie łatwe do zastosowania wskazówki, które pomogą Ci stworzyć wymarzony ogród, bez względu na to, jak mała jest Twoja przestrzeń. Zaczynamy!
Optymalizacja przestrzeni to klucz do stworzenia funkcjonalnego ogrodu na niewielkim obszarze. Wykorzystanie przestrzeni pionowej może pracować na naszą korzyść, tworząc miejsce na więcej zieleni, bez konieczności rezygnowania z przestrzeni spacerowej czy rekreacyjnej. Jest wiele różnorodnych metod, które umożliwiają pełne wykorzystanie przestrzeni nad głową.
Rośliny pnące to idealny wybór dla małego ogrodu. Mogą one zdobić ogrodzenia, mury a nawet pergole, nie zajmując przy tym cennego miejsca na ziemi. Niewielka przestrzeń może zostać optymalnie wykorzystana poprzez zastosowanie półek na rośliny. Zazwyczaj montuje się je wzdłuż ścian, co pozwala krzewom i mniejszym roślinom dostać więcej światła. Dodatkowo, półki te mogą służyć jako miejsce na dekoracje ogrodowe. Inny sposób to aranżacja roślin na różnych poziomach, na przykład zdobienie tarasu doniczkami o różnej wysokości. Wszystko to tworzy efekt bujnej zieleni, nawet w najmniejszych przestrzeniach. Do wykorzystania przestrzeni pionowej można zastosować:
Kluczowym elementem, który potrafi znacząco zwiększyć funkcjonalność małego ogrodu, są dobrane z umiejętnością meble ogrodowe. Niezwykle istotne jest ich strategiczne rozmieszczenie, aby optymalizacja przestrzeni była możliwie najbardziej efektywna. Meble te powinny być zdolne do spełniania różnych funkcji, co zdecydowanie podnosi ich wartość użytkową.
Do najważniejszych zasad, którymi należy kierować się podczas aranżacji małego ogrodu, zdecydowanie zalicza się:
Dzięki temu, ogród, nawet o niewielkim metrażu, stanie się miejscem idealnym do relaksu i spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Planowanie przestrzeni na małej powierzchni ogrodu jest kluczem do jego funkcjonalności i estetyki. Ważne jest, aby dokonać właściwego doboru roślin. Eksperci sugerują, że najlepiej sprawdzają się tutaj gatunki niewielkie, o zwartym pokroju, które nie zajmują zbyt dużo miejsca, ale jednocześnie pięknie wyglądają przez cały sezon.
Istotne jest także umiejętne planowanie ich rozkładu. Dobrze jest zestawiać rośliny o różnych wysokościach, kolorach liści i kwiatów czy sezonie kwitnienia, by uzyskać efekt wizualny, który zaskakuje i cieszy oko przez cały rok. Pamiętajmy też o roślinach o różnej szerokości. Planując ogród trzeba myśleć przestrzennie – miejsce pod drzewo można zaplanować już w trakcie projektowania, nawet jeśli na początku posadzimy tam niskie rośliny.